Güncel haberler
Ana Sayfa / Anne & Bebek / Hobilerin Çocuk Gelişimine Etkisi

Hobilerin Çocuk Gelişimine Etkisi

Çocukların gelişimine onlara hobiler edindirerek yön verebiliriz.

Hobilerin çocuk gelişimine etkisi tartışılmaz bir etkendir. Onlara hobi edindirmek becerilerini geliştirir ve bizlere de çocuğumuzun hangi konulara daha yatkın olduğu ile ilgili ipuçları verir.

Bilirsiniz çok eski bir geleneğimiz var, hatta o kadar eski ki ilkel toplumlarda, farklı din ve kültürlerde daha bu aktivitenin uygulandığını yazılı kaynaklardan öğreniyoruz, “Diş Buğdayı”. Bu aktivitede çocuk ilk dişini çıkardığında önüne kalem, kitap, makas, çekiç, dikiş seti vb koyulup hangisini eline aldığına bakılarak ilerde hangi mesleği seçeceği tahmin edilir. Kalemi seçen çocuğun ilerde okuyacağı eğitimiyle mesleğe sahip olacağı ön görülür, tıpkı bu uygulamadaki gibi hobilerde çocuklarımızın meslek seçiminde önemli rol oynar.

gelgorgazete_1315915563Bir çocuğa 3 yaşından itibaren hobi edindirmek çocuğun karakterinin oluşmasına yardımcı olmanızı sağlar, bu yaşlardan itibaren satranç, basketbol, yüzme, dövüş  sporları, müzik aletleri gibi meşgaleler çocukların sağlam bir psikolojiye sahip olmasını sağlar ve bu tür hobiler edinen çocuklarda özgüven yüksek olur. Rakamları öğrenen çocuklara satranç ve mental aritmetik eğitimi verilmelidir, bu çocuklarda matematik algısının oluşmasına ve sayısal zekasının gelişmesine yardımcı olur.

Tüm bu yönlendirmeleri çocuğumuzun geleceğine yatırım olarak düşünmeli ve becerilerinin saptanabilmesi için yapmalıyız. Biz anne babalar bu konuda çocuklarımızı ba
skı yapmadan onlarında isteği ve çabası olduğu konularda yardımcı olmalıyız, düşünün 15-16 yaşlarında hiç bir eksiği olmamasına rağmen madde bağımlısı olan çocukları, elbette ki altında birçok sebep var fakat eğer bu şekilde bir alışkanlıkları olsaydı kendilerini kötü hissettiklerinde dahi, basketbol takımlarına, müzik gruplarına, yada hobilerinin edindirdiği sosyal çevreye gidip buralarda deşarj olabilirlerdi.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Hafta Hafta Gebelik

Haftalara göre hamilelik aşamalarını anlatan siteler hafta hafta gebelik dönemi konusunda eğitim görmenizi ve bilinçlenmenizi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir