Güncel haberler
Ana Sayfa / Sponsor / Kbps, Kbps Açılımı ve Kbps Hesaplama

Kbps, Kbps Açılımı ve Kbps Hesaplama

Kbps (Kilobit per Second) veya Türkçesiyle Saniye Başına Kilobit, veri aktarımının hızını ölçmek için kullanılan veri hızı ölçüsüdür. Kbps değeri karşımıza çoğunlukla modem ve internet hızı gibi konularda veri hızımızı öğrenmemiz için sunulan değerdir.

Kbps Açılımı

Kbps veya açılımıyla Kilobit per Second, bir saniye içerisinde indirilen kilobit oranıdır. Örneğin bilgisayarınızın internet hızı 1 Kbps ise (Pek mümkün değildir, sadece örnek olması amacıyla verilmiştir.) bilgisayarınız ile saniyede 1000 bitlik veri indireceksiniz demektir. Kilobit kavramı benzeri bir kavram olarak Kilobyte ile karşılaştırılmaktadır. Teknik açıdan bakacak olursak bir Kilobyte 1,024 byte’lık veriye denk gelmekte ve büyük harflerle KB şeklinde yazılmaktadır. Dolayısıyla Kbps değerinin Kilobyte ile ilişkisi bulunmamaktadır.

Kbps Hesaplama

Kbps’yi hesaplamak aslında terimlerden uzak ve gayet basit matematiksel bir işlemdir. Öncelikle Kbps’yi kendi anlayabileceğimiz değerlere çevirmemiz gerekir. Bu nedenle elimizdeki Kbps değerini 8’e bölerek kilobit’i kilobyte’a çevirmeliyiz. Dolayısıyla 8192 Kbps bu bölme işlemi sonucunda = 1024 Kbps yani 1 KB olacaktır.

Kaynak:

https://wmaraci.com/nedir/kbps

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Medyum İlim Hocam

Medyumlar tarih boyunca insanoğluna gelecekten haberler getirmiş, onların gelecek ile ilgili kaygılarına son vermiş ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir