viewporntube indobokep classicrentcar borneowebhosting informasiku pontitravel pontiarmada classicborneorentcar
Ana Sayfa / Sponsor / Organizasyonlarda Mehteran ve Semazen

Organizasyonlarda Mehteran ve Semazen

Mehter takımı, yüzyıllar boyunca Osmanlı devleti bünyesinde barınmış, bizlere sayısız savaşlar kazandırmış ve geri planda özellikle yeni çeri ruhunu savaşa lanse etmeyi başarmış üstün bir moral takımıdır.

Mehteran takımı fiili olarak günümüzde yer almasa da özel günlerde ve çeşitli bayramlar da hatta geçiş törenlerinde geçmişle bağlarımızı koparmamak adına varlığını sürdürmekte ve kendilerini göstermektedir.

Tarihimizde önemli bir yere sahip olan mehteran takımı, Vakay-i Hayriye olayı sonrasında yeni çerilerin kaldırılması ile beraber ortadan dönemin padişahı tarafından kaldırılmış ve yerine Batı tipi modern bando takımı faaliyete geçmiştir. Fakat milli bilinç ruhunu yaşatmak amacıyla mehteran takımları ve mehter takımlarının müzikleri günümüz de hala yaşatılmaktadır.

Kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olan Mehteran günümüzde düğün, sünnet, açılış veya ramazan etkinliklerinde oldukça rağbet görmektedir. Ayrıca bu tür organizasyonlarda semazen gösterileri de ön plana çıkar. Semazenler musiki nağmeleri ile vecde gelip hareket eder ve dönerler. Her hareketin ve kıyafetlerin bir anlamı olan bu eylem ney sesi eşliğinde icra edilir. Organizasyonlarınızda mehter takımı ve semazen gösterileri davetlilerinize sunabileceğiniz hem geleneksel hem de gösterişli etkinliklerdir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Hakkâri Haber

Hakkâri haber konusunda sizlere en geniş haber portalını sunuyoruz. Hakkâri kentinde yaşanan hemen her şeyi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir