viewporntube indobokep classicrentcar borneowebhosting informasiku classicborneorentcar bokep indonesia
Ana Sayfa / Anne & Bebek / Oyuncakların beyin gelişimine katkısı

Oyuncakların beyin gelişimine katkısı

Çocuklara oyuncak alırken nelere dikkat etmeliyiz? Oyuncaklar beyin gelişimini ne derece etkiler?

Oyuncak, çocukların beyin gelişiminde inanılmaz bir role sahiptir. Beyin gelişiminde anne ve baba ile kurulan iletişim en etkili faktördür fakat oyuncaklarında beyin gelişimine katkısı büyüktür. Kendilerini ifade edebilme yetileri ve iletişim kurma becerilerinin gelişmesi açısından faydalı oyuncaklar bebeklere yardımcı olmaktadır.

Bebekler ilk 3 – 4 ayından itibaren renkli, hareket eden ve ses çıkaran maddelere tepki vermeye başlarlar, ilerleyen dönemlerde ise kendileri için zararlı olabilecek şeyleri isterler, bu durumlarda çocuğa “hayır, olmaz” gibi ifadeler kullanmak yerine kendisine zarar verebileceğini, neden alamayacağını açıklayın. Bebeğim daha küçük anlatsam da anlamaz demeyin mutlaka açıklayın ve anlatın. Yapılan araştırmalar sevgi ve nazik olan insan sesinin bebeklerin beyin gelişiminin %80’ini oluşturuyor. Bu dönemde bebeğinize ayna gibi iletişim kurabileceği nesneler gösterebilirsiniz.

1 Yaş Taklit Dönemidir

1 yaşına gelen bir bebek her şeyi taklit etmeye başlayacağı için karşılıklı konuşma beyin gelişimine müthiş katkı sağlar, onun çıkarabileceği basit kelimeleri söyleyip onun tepki vermesini bekleyin, sürekli siz konuşmayın, ona söz verdiğinizi anlasın. Ayrıca bu dönemde renkli ve sesli kitap gibi oyuncaklar dil gelişimine büyük katkı sağlar. 1 – 3 yaş arasında ise teknolojik aletlere ilgi artacağından mutlaka kısıtlama koymalısınız. Kontrollü bir şekilde birlikte oyun oynayabilirsiniz, zeka geliştirici bazı oyun ve oyuncaklardan faydalanmalısınız.

Televizyon zararlı

Televizyon çocuklarda hatta buna büyükleri de dahil edebiliriz ama bu konuya başka bir yazımızda değinelim büyük zararlara sebep olur. Zihinsel ve fiziksel gelişime negatif etkisi olan televizyondan çocukları en az 2 yaşına kadar uzak tutmalı, 2 yaşından sonrada kontrollü olarak izin vermeliyiz.

Süper Kahramanlar Tercih Edilmemeli

5 Yaşına gelene kadar çocuklara süper kahraman kıyafetleri, alınmamalı ve eğitici – öğretici çizgi filmler dışında kalan çizgi filmler izletilmemelidir. Çocukların bu dönemlerde gerçeklik algısı tam gelişmemiş olduğu için sonuçlar inanamayacağınız boyutlara ulaşabilir. Pokemon isimli çizgi film çıktığında yanılmıyorsam 4-5 yaşlarındaki bir çocuk kendini çizgi filmdeki bir karakter ilan etmiş ve maalesef evin çatısından atlayarak ölmüştü. Bu bahsettiğimiz konunun acı bir örneğidir, bu tür çizgi filmlerden olabildiğince uzak durun.5

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Kordon Kanı Sizi Kurtarabilir!

Birçok ailenin bilmediği ve tıpta çok önemli bir yeri olan bebek kordonu saklamak, tüm ailenin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir